Kiedy spodziewać się najlepszej pogody na wakacje w Hiszpanii?
Hiszpania stanowi jeden z najcieplejszych krajów europejskich, w którym średnia ilość słonecznych dni w przeciągu roku kształtuje się w granicach od 260 do 285. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego przeciętna roczna temperatura to 20 stopni. W miesiącach zimowych, w centralnych oraz północnych częściach kraju, słupek rtęci może jednak spaść poniżej zera. Przed wakacyjną podróżą warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat klimatu w poszczególnych regionach państwa.
Hiszpania charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem klimatycznym, co wiąże się zarówno z temperaturą, jak i sumą rocznych opadów. Na północnym zachodzie kraju występuje klimat wilgotny i łagodny ze sporą ilością opadów oraz małymi wahaniami temperatury. Zima jest tutaj pochmurna i mglista z częstymi mżawkami. Miesiące letnie są wilgotne oraz gorące, a średnia temperatura wynosi ok. 16 stopni Celsjusza. W centrum Hiszpanii (Stara i Nowa Kastylia, Wyżyna Aragońska) występuje klimat kontynentalny wyróżniający się małą ilością opadów. Zimy są tutaj mroźne, zaś lata gorące i suche.
Na północnym wybrzeżu atlantyckim (w Galicji, Asturii, Kantabrii, Kraju Basków oraz Navarrze) panuje klimat atlantycki charakteryzujący się łagodnymi zimami oraz latami, a także dużą ilością opadów w miesiącach zimowych. W centrum kraju (Kastylia-León, La Roja, Kastylia- La Mancha, Estremadura) występuje natomiast klimat oceaniczno-kontynentalny z upalnymi latami oraz opadami śniegu zimą. Aragonia, Katalonia, Walencja, Murcja i Andaluzja znajdują się zaś w strefie klimatu kontynentalnego śródziemnomorskiego z gorącymi latami i chłodnymi zimami. Opadów deszczu spodziewać się tutaj można wiosną oraz jesienią. Klimat śródziemnomorski panuje zaś na Balearach. Wyspy Kanaryjskie charakteryzują się klimatem podzwrotnikowym subtropikalnym, który zapewnia wysokie temperatury przez cały rok. Średnia temperatura wynosi tutaj od 18 do 24 stopni Celsjusza. Górskie obszary kraju (Pireneje, Góry Kastylijskie, Kantabryjskie, Iberyjskie, Betyckie oraz Koldyriely) położone są natomiast w strefie klimatu górskiego. Temperatura u podnóża gór waha się zimą w granicach od 3 do 5 stopni Celsjusza, zaś na szczytach może spaść nawet do -10.