Homer Simpson

Chcę odkrywać świat. Chcę oglądać telewizję w innej strefie czasowej.
Chcę zwiedzać niezwykłe, egzotyczne centra handlowe.

 

Czym zachwyca mniej znana Hiszpania?

Hiszpania to nie tylko zakątki wszystkim dobrze znane i jednocześnie niezwykle popularne. Warto poznać także te miejsca, które są nieco bardziej ukryte, spokojne, do których nie dotarła jeszcze masowa turystyka. Po co? By móc cieszyć się ciszą, zobaczyć Hiszpanię z innej strony i dać się oczarować po raz kolejny. Najwięcej takich zakątków czeka na nas w północnej części kraju.

Wybierając się do Hiszpanii warto zajrzeć w te miejsca, które czarują magią i tym, że wciąż są niejako nieskalane jeśli chodzi o turystyczny gwar. Jednym z takich zakątków jest San Sebastian, miasto stanowiące jedno z najpiękniejszych kurortów w całej Europie. Rajskie plaże takie jak Zurriola czy La Concha, kolej liniowa na Monte Igueldo czy okolice Palacio Miramar to tylko kilka z wielu atrakcji czekających w tej części Hiszpanii. Cudna jest tu także starówka oraz kuchnia, której trzeba zakosztować.

Ciekawym miastem jest także Bilbao. Co chwilę powstają tu nowe projekty architektoniczne, wiele tu budowli sprzed XIX wieku, a połączenie nowoczesności i historii potrafi zachwycić. Spacerując ulicami miasta warto zwiedzić Teatro Arriaga z 1890 roku, Santuario de Nuestra Senora de Begona z pięknym widokiem na miasto, czy ratusz Ayuntamiento z 1892 roku.

Świetnym pomysłem na spędzenie czasu okaże się również zobaczenie niewielkiej Gerniki. To święte miejsce Basków. Co ciekawe to właśnie tutejsze zdarzenia były inspiracją dla Pabla Picassa do tego, by stworzyć sławny obraz „Guernica”. Miejsce to zostało niemal całkowicie splądrowane podczas bombardowania, o czym przypomina do dziś znajdujące się tu muzeum.

Na zwiedzanie zaprasza także Castro-Urdiales w Kantabrii. Góruje nad nim słynna Iglesia de Santa Maria, która kiedyś służyła jako miejsce ochronne przed najazdem Francuzów. To nieco zniszczone miasto zachwyca niedużym portem z mnóstwem łódek rybackich oraz szczególną atmosferą.

Miłośnicy średniowiecza zaś na pewno odnajdą się w Santillana del Mar. To niewielkie miasteczko czaruje brukowanymi ulicami, rezydencjami arystokratów oraz ciekawym klimatem. Znajduje się ono niedaleko Santander. Równie urokliwe jest Cudillero. To wioska rybacka z kolorowymi domami ulokowanymi na wzgórzu i niezapomnianymi widokami.

Magia i niesamowitość czekają także w Combarro. Co w nim takiego niezwykłego? Otóż w miejscu tym można zobaczyć liczne galicyjskie spichlerze, czyli horreos, dać się ponieść tajemniczej atmosferze, głęboko się zrelaksować pośród panującej tu ciszy, a rano obserwować jak miejscowe kobiety zbierają małże. Ponadto czekają tu przysmaki, o których długo się pamięta.

Zapraszając do północnej Hiszpanii nie sposób pominąć słynnego Santiago de Compostela. Wiele osób odbywa pielgrzymki do tego miejsca krocząc drogą Camino de Santiago. Czeka tutaj chociażby znana katedra stanowiąca jedno z najistotniejszych dzieł architektury romańskiej w kraju Basków oraz inne ciekawe zakątki.

Jak widać wiele jest jeszcze do odkrycia, zwłaszcza chcąc poznać tę część Hiszpanii, która nie jest tak bardzo znana jak jej kultowe miasta czy kurorty. Warto dać sobie na to czas i przestrzeń, a także dać się ponieść intuicji. Nie zawsze bowiem to, co popularne jest tym, czego się szuka. Czasem bardziej ustronne miejsca, mniej oblegane, mogą przynieść upragniony odpoczynek i ogrom inspiracji.