Homer Simpson

Chcę odkrywać świat. Chcę oglądać telewizję w innej strefie czasowej.
Chcę zwiedzać niezwykłe, egzotyczne centra handlowe.

 

Madryt to niezwykłe miasto, ogromne, z charakterystyczną architekturą, pulsujące życiem. To trzecia, jeśli chodzi o wielkość, metropolia w Unii Europejskiej. Jego początki to II wiek p.n.e., a ilość miejsc, które warto tutaj zobaczyć jest ogromna. Madryt potrafi oczarować. Piękne kamienice, tropikalne ogrody, monumentalne budynki - miasto to ma swój charakter, który sprawia, że ma się nieodparte wrażenie bycia w samym środku wszechświata. I to wszechświata pełnego atrakcji.

Co zwiedzić w stolicy Hiszpanii?

Madryt posiada swój główny plac, od którego bardzo często zaczyna się zwiedzanie tego miasta. Mowa tu oczywiście o Plaza Mayor, który otoczony jest kamienicami, a w jego sercu znajduje się pomnik Filipa III. Miejsce to było niemym obserwatorem wielu istotnych zdarzeń - egzekucji, koronacji, sztuk teatralnych czy corridy. Obecnie zaś można tu odpocząć w jednej z wielu kawiarni lub też udać się w niedzielę na targ kolekcjonerski i wybrać dla siebie lub bliskich nietuzinkową pamiątkę.

Warto także zajrzeć do klasztoru klarysek Descalzas Reales. To jak podróż w przeszłość. Dodatkowym atutem tego miejsca jest niezwykły spokój, to oaza z gobelinami, rzeźbami i atmosferą mistycyzmu. Poza tym zachwycają tutejsze surowe wnętrza, malowidła i historia. Od XIV wieku bowiem znajdował się tu pałac.

Mówiąc zaś o pałacach, to koniecznie trzeba zwiedzić Palazio Real, czyli Pałac Królewski właśnie. To jeden z niezwykle charakterystycznych budynków Madrytu, jeden z jego symboli. Pełni obecnie funkcję reprezentacyjną, a jego początki sięgają XVIII wieku. Został wybudowany w stylu barokowym, jednakże jego otoczenie i wnętrze to klasycznym i rokoko. Budynek ten to przede wszystkim przepych i piękno. Po zwiedzaniu dobrze jest odwiedzić jeszcze dodatkowo park, który znajduje się nieopodal. Mowa tu o parku Sabatini, który powstał w stylu francuskim i pełen jest ławek, fontann, rzeźb oraz oczywiście drzew i krzewów.

Niezwykłe jest także Muzeum Cerralbo. Co stanowi o jego wyjątkowości? Ogrom rzeczy i to, że jest to całkowicie zachowany pałac arystokratycznego rodu.W jego wnętrzu można podziwiać wyposażenie, które pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Wiele tu unikalnych, przepięknych rzeczy, ceramiki, rzeźb, czy żyrandoli nie spotykanych nigdzie indziej. Jest co podziwiać.

W Madrycie na odwiedzających czeka także egipska świątynia - Templo de Debod. Miejsce to jest oryginalne, bowiem zostało ono podarowane przez Egipt dla Hiszpanii w zamian za pomoc w ochronie świątyń. Kolejnym powodem była też chęć zachowania jej przed zniszczeniem. To niezwykłe miejsce mające ponad 2200 lat. Jest ona poświęcona Izydzie i Amonowi. Madryt to także największa na całym świecie kolekcja klasycznego malarstwa. Mowa tu o Prado. Ilość dzieł sztuki potrafi zauroczyć, ale i sprawić, że nie wiadomo będzie, gdzie się udać! Są tu obrazy takich sław jak Rubens, Bosch, El Greco, Tycjan czy Velazquez. Przepych jest ogromny, dlatego warto tu wracać i delektować się do woli.

Oczywiście magicznych i niezwykle interesujących miejsc jest tu znacznie, znacznie więcej. Miasto to żyje cały rok i jest bardzo bezpiecznym zakątkiem. Dodatkowo jest możliwość wejścia do poszczególnych muzeów za darmo - trzeba tylko sprawdzić do którego w jakich dniach i godzinach należy się udać. Dobrym czasem na odwiedzenie Madrytu jest zima, bowiem wtedy są mniejsze tłumy, jednakże temperatura także jest nieco niższa. Ceny również wtedy spadają, chyba że zbliża się mecz piłkarski i gra Real Madryt. Takie daty jednak lepiej omijać.